תמ”א 38 4

תמא 38 – 4

בשנת 1992 נקבעה חובת הקמת מרחבים מוגנים לדירות, ובניינים שהוקמו לפני כן נמצאים בסכנת התמוטטות. תכנית תמ"א 38 היא תוכנית חיזוק מבנים ולה מספר תיקונים שהאחרונה הצפויה לצאת היא תמ"א 38 4

מה התיקון תמ"א 38 4?

תמ"א 38 4 הוא אם כן תיקון של תכנית תמ"א 38. מה היא תמ"א 38? ישראל על פי ההערכות עומדת בשנים הקרובות בפני רעידת אדמה חזקה, וצריך להיערך אליה וחלק מההיערכות שלנו צריכה להיות חיזוק מבנים שעלולים לקרוס במידה ורעידה כזו תפקוד אותנו. הבעיה היא שעלות חיזוק מבנים ישנים היא יקרה מאוד וצריך לממן את זה איכשהו והתוכנית הזו באה לפתור את הבעיה. בנוסף, היזמים היום מתמקדים לאו דווקא איפה שבאמת צריך חיזוק של מבנים כדוגמת בית שאן  הנמצאת באזור הסיכון הגבוה ביותר , אלא מתמקדים איפה שיותר רווחי להם כדוגמת גוש דן והשרון. התיקון הרביעי נועד לעודד את ביצוע התוכנית גם בפריפריה. התיקון 38 4 הינו תיקון המדבר גם על מבנים ציבוריים, מה שלא היה בתוכנית המקוריתוזה אומר שחיזוק מבנים בדרך הזו חל לא רק על מבני מגורים 2 קומות ומעלה על שטח הגדול מ 400 מ"ר.

במדינת ישראל יש היום כ-800000 בניינים שנבנו לפי שנת 1980 ואינם עומדים בתקן רעידות אדמה, ורק המבנים אשר יביאו רווח גבוה קורצים ליזמים. בימים אלו עובדים המומחים על תיקון רביעי לחוק, תיקון אשר יאפשר חיזוק מבנים ציבוריים והתמקדות בפריפריה.

מה זה אומר בפועל?

תוכנית תמ"א 38 אומרת דבר פשוט. בשביל שיזמים יסכימו לבצע את החיזוקים הללו הם צריכים תמריצים, ותמריצים כאלו צריכים לבוא בצורת אישורים להרחבות בנייה. יזם מגיע לבניין ישן ומשכנע את הדיירים שהוא זה שיעשה עבורם את החיזוק, ובתמורה הוא יכול לבנות עוד קומה ואת הדירות בקומה הזו הוא מוכר. תיקון 2 ו 3 לתמ"א אומר שלא רק קומה אחת הוא יכול להוסיף אלא 2.5 קומות, מה שהופך את כל העניין לכלכלי בשביל היזם הרבה יותר וכך הוא יסכים לעשות את זה.

כולם יוצאים מורווחים מהתוכנית הזו. המדינה שלא צריכה לממן את החיזוקים של הבניינים, הדיירים שמקבלים חיזוק משמעותי למבנה שלהם בחינם, וכמובן היזמים שמרוויחים פה דירות שהם יכולים למכור לאחר שהם מקבלים את האישורים.