תמ”א 38 בירושלים

תמ”א 38 היא תכנית מתאר ארצית אשר ייעודה לחזק מבנים אשר נבנו על פי היתר בניה שהתקבל לפני שנת 1980 ולהפוך אותם למוגנים מפני רעידות אדמה. לרוב, במסגרת הפרויקט, נבנות תוספות לבניין הקיים, כך שכל דירה הופכת לגדולה יותר ומתווספות לבניין דירות חדשות. בעיר ירושלים יצאו אל הפועל מגוון פרויקטים מוצלחים של תמ”א 38 – פרויקטים אשר הגדילו בצורה משמעותית את היצע הדירות והובילו לשיפור באיכות החיים של הדיירים.

האם הבניין שלכם מתאים לתמ”א 38 בירושלים?

השינויים המבוצעים במסגרת פרויקט תמ”א 38, נותנים לדיירים הזדמנות לשיפור תנאי הדיור וזאת בנוסף להגנה מפני רעידות אדמה – אשר לפי התחזיות, עתידות להתרחש כאן בעתיד הלא רחוק. השאלה החשובה אשר עולה לעיתים קרובות בקרב בעלי דירות רבים בירושלים היא, האם הבניין שלהם מתאים לפרויקט זה.

על פי התקנות, היתר לחיזוק הבניין אינו מחייב תכנית מפורטת, אך הליך קבלת זכויות בנייה כתוספת לבניין הקיים ובניית דירות נוספות, מחייב את אישור הוועדה המקומית לתכנון ובנייה. התכנית מתאימה לבניינים אשר נבנו בהתאם לאישורים שהתקבלו לפני שנת 1980. כך ובמקרה והבניין עומד בדרישות הפרויקט, ניתן לפנות אל חברה המתמחה בתחום, אשר תחל בהליך הבירורים מול הדיירים ומול הוועדה בירושלים.

היתרונות של הפרוייקט

פרויקט תמ”א 38 הוא אחד מאותם הפרויקטים, אשר מאפשרים לכל הצדדים לצאת מורווחים. הדיירים בבניין מרוויחים בניין עמיד ובטוח, כמו גם שיפור בתנאי הדיור (על ידי הרחבת מרפסות, המעלית, יצירת חדר נוסף ועוד), החברה המבצעת מרוויחה דירות ולכן לא גובה על התהליך תשלום והמדינה אינה צריכה למצוא מקום לבניינים נוספים.

כיום, ניתן למצוא דירות למכירה בירושלים, דירות למכירה בעפולה ודירות למכירה במרכז הארץ, אשר העלו את ערכן תודות לפרויקט זה. שיפור תנאי המגורים בבניין יחד עם ההגנה שמובטחת בעת רעידת אדמה, מעלה לא רק את איכות החיים אלא גם את שווי הנכס.

אזורים בהם מתבצעים פרוייקטים של תמ”א 38

בכל רחבי הארץ מתבצעים פרויקטים של תמ”א 38, כאשר בכל מקום הפרויקט שונה ותואם את הבניין בו הוא מבוצע. בין הפרויקטים אפשר לראות את אילו בהם מוסיפים תוספת למבנה הקיים ואפשר לראות את אילו אשר עוברים פינוי בינוי שמשמעותו הרס של הבניין הישן ובניית מבנה חדש במקומו. התיקון של תמ”א 38/2 מאפשר לחברה המבצעת ליהנות מתוספת של דירות חדשות גם במקרה של הריסה ובנייה מחדש.

למרות היתרונות הרבים של הפרויקט, יש לציין כי מדובר בהזדמנות אשר במקרים מסוימים היא חד פעמית וההחלטה אם תכנית תמ”א 38 תאושר או לא תלויה בוועדה המקומית בירושלים. בכדי ליהנות משינוי המבנה הקיים ולהבטיח מגורים בבניין בטוח, יש להקדים את הבדיקה ולפנות לחברות המתמחות בתחום בכדי שיקדמו את ההליך.

השארת תגובה