תמ”א 38

תמ"א 38 - חיזוק ביתכם מפני רעידת אדמה


תמ"א 38 נחוצה מפני שלפי תחזיות של מומחים קיימת הסתברות גדולה יחסית לרעידת אדמה בישראל. מבנים חדשים חייבים לעמוד בתקן ישראלי לשם עמידותם בפני רעידות אדמה. מבנים אשר נבנו לפני החלת התקן הישראלי נמצאים בסכנת התמוטטות במקרה של רעידת אדמה. בשנת 1999 החליטה הממשלה על הקמת ועדת ההיגוי להערכות לרעידת אדמה . הועדה ערכה את תמא 38 והביאה את התוכנית לאישור הממשלה בשנת 2005 .

ייעודה העיקרי של התוכנית הוא חיזוק יסודות המבנים להבטחת עמידותם במקרה של רעידת אדמה. התוכנית קובעת סדרה של תקנות שלפיהן יש לחזק את הבניינים לבניה עמידה בפני רעידות אדמה . תכנית המתאר הארצית תמ"א 38 מתייחסת למבנים שקיבלו היתרי בניה לפני שנת 1980 .

תמא 38 - הזדמנות לשיפור תנאי הדיור בבנייין מגוריכם.

מאפשרת תוספות יחידות דיור והרחבת הדירות הקיימות על ידי תוספת ממ"ד ומרפסת, זאת במקרה שתנאי השטח כמו קווי בנין ומתן מקומות חניה ליחידות הדיור החדשות, מאפשרים זאת.וכמובן חיזוק יסודות הבניין, שיפוץ חזיתות ,התקנת מעלית חדשה, שיפוץ הלובי , גינה חדשה והטבות נוספות ללא כל תשלום.

ישראל היא מדינה שחוותה לא מעט זעזועים בשנות קיומה, זעזועים שרובם בגלל המצב הביטחוני, מלחמות, פיגועים וכו'... יתרה על כך, מדינת ישראל יושבת בחלקה בשבר הסורי אפריקאי, איזור המועד לרעידות אדמה חזקות. מבחינת המומחים זה כבר לא שאלה של 'אם' אלא יותר שאלה של 'מתי' תבוא עלינו רעידת אדמה כזו, וחייבים להתכונן אליה כמה שיותר טוב וכמה שיותר מהר. מבנים ישנים עלולים לקרוס במצב כזה ובדיוק בשביל זה הומצאה תוכנית תמ"א 38 (עם תיקון שנקרא תמ"א 38 2 , 38 3 )

מה ההבדל בין תמ"א 38 לתמ"א 38 2?

תמ"א 38 זה המקור ותיקון ספציפי לתוכנית הזו הוא תמ"א 38 2. אז מה זה בכלל תמ"א 38? תמ"א 38 זו תוכנית מתאר ארצית אשר עוסקת בחיזוק מבנים ישנים שקיימים וצריכים לשרוד את רעידת האדמה העתידית. הרעיון שלה פשוט בבסיסו, בכדי שהמדינה לא תצטרך לממן את כל הבניינים הללו שצריכים חיזוק, הוצע ליזמים לקחת את זה עליהם התמורה לזכויות בנייה. היזמים יכולים לבצע את החיזוק לאחר שיש להם הסכמה מהדיירים בבניין, ולאחר מכן הם יכולים להוסיף עוד קומה לבניין מה שעתיד להיות הרווח העתידי שלהם מכל הסיפור. תיקון 2 לתוכנית הזו אומר שגם במסגרת תוכנית פינוי בינוי אפשר ליהנות מזכויות בנייה נוספות.

מי מרוויח מכל העניין?

תמ"א 38 היא תוכנית גאונית והיא הוכחה לכך שמעט חשיבה מחוץ לקופסא מאפשרת למצוא פתרונות לכל דבר. בתוכנית זו המרוויחים העיקריים הם קודם כל הדיירים בבניין שמקבלים חיזוק משמעותי למבנה והשבחת הנכס בו הם גרים ובנוסף בטחון עתידי בכל מקרה של רעידת אדמה. המרוויח השני הוא היזם אשר מקבל אפשרויות בניה בתמורה לחיזוק אותו הוא מבצע (ותיקון 3 הרחיב את זכויות הבנייה מקומה אחת נוספת ל 2.5 קומות נוספות כדי שיהיה תמריץ גדול יותר) וכמובן שגם המדינה מרוויחה בכך שהיא לא צריכה להוציא שקל אחד אלא רק לאשר תוכניות והרחבות . אין ספק שמדובר כאן על תוכנית שכל הצדדים יוצאים מורווחים.

 

קראו גם על:  תמ"א 38 3 | תמ"א 38 4