תמ”א 38 2

ההבדל בין תמ"א 38 2 לפינוי בינוי

המונח פינוי בינוי מתייחס לפרוייקטים גדולים ברמת שכונות שלמות. הכוונה היא לפינוי שכונה מסוימת ובינוי ושינוי מתאר השטח לחלוטין. הרעיון מאחוריו הוא כזה – במסגרת פינוי בינוי יפונו בתים ישנים מדייריהם ויימצא להם סידור למגורים. הבניינים ייהרסו וייבנו מבנים גדולים וגבוהים הרבה יותר כך שניתן באותו תא שטח לבנות יותר בתי מגורים. בגלל החוסר בקרקעות יש צורך בפתרונות יצירתיים בשביל להרחיב את אפשרויות הבנייה, ופרויקט כזה מאפשר את זה. מדובר על פינוי של שכונות שלמות ובניינים שלמים ושינוי המתאר של אזור מסויים בעיר, ובנייה מאסיבית יותר. הדיירים המפונים זוכים לדירות חדשות וגדולות יותר אשר מכפילות ולעתים משלשות את ערכן.

תמ"א 38 2 – מה התוספת לתמ"א המקורית?

תמ"א 38 2 הוא חלק בלתי נפרד מתמ"א 38, והוא בעצם תיקון "קטן" שלו. כפי שציינו המדינה הייתה צריכה למצוא דרך לחזק את המבנים הישנים אך התברר שמדובר על עלות גבוהה מאוד שבעייתי מאוד לאשר אותה, והפתרון היצירתי היה פשוט – לעודד בעלי בתים בבניינים כאלו לחזק את הבניין שלהם כמו גם לעודד קבלנים ויזמים לבצע את העבודה על חשבונם. ומה כולם מרוויחים מזה? הקבלנים מרוויחים הגדלת אישורי בנייה בבניין מה שאומר שהם בונים עוד קומה ומוכרים את המבנה, והדיירים מקבלים חיזוק + בונוס שיכול לבוא בצורת מעלית חדשה לבניין וכדומה. סעיף 2 שהתווסף הוא אישור ליהנות מאותן הגדלות בנייה גם בתכנית פינוי בינוי.

אז מה ההבדל בעצם?

בעבר תמ"א 38 ותכנית פינוי בינוי היו שני מסלולים שונים לגמרי, אך היום יש אישור לבצע תכנית תמ"א יחד עם פינוי בינוי. אין צורך לשנות תוכניות בניין עיר מה שפעם היה לוקח הרבה זמן והיה מעייף את היזמים מלהתאמץ לכך, ופרוייקט כזה של תמ"א 38 שכולל בתוכו גם פינוי בינוי מאפשר תוספות בנייה מעבר למה שתיקון 1 מאפשר. ההבדל העיקרי הוא במינוח.

אין ספק ששילוב שני אלו גורם לכל הצדדים למוטיבציה לעשות את זה, מכיוון שלכל הצדדים יש אינטרס וזו היא עוד דוגמה טובה ואיך אפשר לחשוב מחוץ לקופסה ולשנות דברים כך שכל הצדדים ייצאו מרוצים. במדינה בה כל שטח לבנייה חשוב, פתרון מעין זה יכול להניב תוצאות טובות.

קראו גם על: פינוי בינוי  | תמ"א 38 3תמא 38 4 |